RĘKODZIEŁO DAWNE I WSPÓŁCZESNE TO MAGIA DZIĘKI KTÓREJ KREUJEMY DZIEŁA WSPÓLNYMI RĘKAMI
Tagi
Akcja: Nie kradnij zdjęć! BRANSOLETKA - jedyne 20 zł BRANSOLETKA - jedyne 10 zł free counters ArtStacja
środa, 21 grudnia 2011

Warsztaty z papierowej wikliny od prawie dwóch lat cieszą się zainteresowaniem wśród dzieci z bialskich szkół. W tym roku we wrześniu staraliśmy się zorganizować pokazy wyplatania z papierowych rurek w części szkół. Zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Białej Podlaskiej

fot. Katarzyna Lubańska

fot. Katarzyna Lubańska

fot. Katarzyna Lubańska

 

Niektórzy z uczniów ze szkoły podstawowej nr 4  uczestniczą w zajęciach drugi rok szkolny. Natomiast w szkole podstawowej nr 3 i nr 7 uczniowie poznają tajniki wyplatania od prawie dwóch miesięcy. 

Przed świętami zarówno grupy młodsze jak i starsze robiły różnego rodzaju ozdoby choinkowe oraz gadżety związane z tradycjami Bożego Narodzenia.

Efekty zadziwiły zarówno nas jak i rodziców. 

Laska Mikołaja w wykonaniu trójki uczniów z "7"

 

Choinki Konrada ze szkoły podstawowej nr 3


22:20, fundacja_kreacja_magia_rak
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 18 grudnia 2011

Mamy nadzieję, że informacja o zbudowanej przez nas choince obiegnie cała Polskę

Oto kolejne relacje:

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111217/PODLASKA/157543463

piątek, 16 grudnia 2011

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami dlatego też w dniach 15-16 grudnia gościliśmy w Urzędzie Miasta w Białej Podlaskiej budując czy też raczej wyplatając choinkę z papierowej wikliny.

Nasz Magistrat jako jedyny w kraju może pochwalić się tą unikatową w swoim rodzaju bożonarodzeniową choinką. 

Jednak od początku...

Teoretycznie prace nad jej budową trwały zaledwie 2 dni (16 godzin) jednak należałoby tu wspomnieć, że aby mogła powstać przez ostatnie dwa tygodnie w wolnych chwilach skręcaliśmy rurki. Następnie były one malowane na 4 różne odcienie zieleni. Łącznie powstało około 15.000 papierowych zwitków. 

Podstawę z tektury sklejał sam Pan Prezes, którą następnie oplatał przy mojej niewielkiej pomocy :) Miała ona średnicę 75 cm + nóżki.

Wyplatanie choinki rozpoczęliśmy od 64 osnów techniką skrętną. 

fot. Katarzyna Lubańska

 

Po około 10 cm ich liczbę zmniejszyliśmy do 32 i taką ilością podciągnęliśmy na wysokość prawie 60 cm.

Fotografia z serwisu Urzędu Miasta 

 

Pierwszego dnia około godziny 12 dołączyła do nas Anetka, gdyż ja musiałam uciekać na warsztaty prowadzone z uczniami ze szkoły podstawowej nr 4 w Białej Podlaskiej.  

Wspierała Marcina jednak bardziej duchowo niż fizycznie gdyż de facto przebywa na zwolnieniu ze względu na załamany palec prawej ręki. Dlatego też wykonywanie jakichkolwiek prac manualnych w jej wydaniu jest nie tyle co niewskazane ale praktycznie niemożliwe. 

Jak to stwierdziła Anetka: "Pierwszy raz w życiu chciałabym być leworęczna"

Tego dnia prace zakończyliśmy około godziny 16.00 osiągający wysokość choinki około 90 cm na 16 osnowach. 

Odwiedziły nas chyba wszystkie bialskie media. Oto część relacji i trochę fotek:

 http://www.radiobiper.info/?id=wiecej&i=7664

http://biala24.pl/?id=Informacje&x=8406

http://www.bialapodlaska.pl/?msi=798

http://moje.radio.lublin.pl/biala-podlaska-w-ratuszu-wyrosnie-choinka-z-papieru.html

 

Kolejnego dnia pracowaliśmy równie sprawnie. 

Anetka znów wspierała nas duchowo, dokładała też pojedyncze rurki. 

O 12.30 pojechałam po 3 uczniów z "czwórki": Patrycję, Igę i Patryka. Dzieci pomagały mi przy tworzeniu kokardek z gazet, którymi ozdobiłam choinkę.

fot. Adam Trochimiuk, Słowo Podlasia

fot. Adam Trochimiuk, Słowo Podlasiafot. Adam Trochimiuk, Słowo Podlasia

fot. Adam Trochimiuk, Słowo Podlasia

fot. Adam Trochimiuk, Słowo Podlasia

fot. Adam Trochimiuk, Słowo Podlasia

Na zdjęciu Patrycja Kozioł (po prawej) i Iga Hajkiewicz (po lewej)

fot. Katarzyna Lubańska

fot. Katarzyna Lubańska 

fot. Katarzyna Lubańska 

Podsumowując: Bożonarodzeniowa choinka ma wysokość 2 metry. Zużyliśmy na nią około 10 tyś. rurek (nie wykorzystaliśmy wszystkich zrobionych). 

Dzięki sponsorom Stowarzyszeniu Aktywizacji Polesia Lubelskiego "W Karinie Rumianku" oraz  Piotrowi Szewczukowi mogliśmy zakupić niezbędne do jej wykonania materiały takie jak: barwniki do tkanin, kleje, lakiery wodne, "złoto"

Serdecznie dziękujemy również firmie KDiK, Pani Ani Leszczyńskiej z Urzędu Miasta, uczestnikom OMC WTZ oraz Słowu Podlasia za udostępnienie zdjęć.

autor: Katarzyna Lubańska

środa, 07 grudnia 2011

Wykonany ponad pół roku temu różaniec, wystawiany na różnych targach i jarmarkach, pokazywany licznej widowni w końcu znalazł miejsce godne swoich walorów artystycznych i gabarytów. 

Ponieważ nikt nie chciał stać się właścicielem różańca przekazaliśmy go Ośrodkowi "Misericordia" Caritas, gdzie powieszony został przy ośrodkowej kaplicy. Nadał on temu miejscu większego mistycyzmu i patetyczności a zarazem ocieplił ponury i  mroczny korytarz. 

Największa radością dla nas jest fakt, że każdy, kto go zobaczy zachwyca się niezwykłością jego wyglądu a dowiadując się w jaki sposób został wykonany tym bardziej wbija się w podziw. 

fot. Wojciech Magdziak 

fot. Wojciech Magdziak 

sobota, 03 grudnia 2011

II Targi Przedsiębiorczości Społecznej, odbywały się w dniach od 22 do 25 listopada tego roku w ramach TARGÓW GMINA na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

Wraz ze Stowarzyszeniem Aktywizacji Polesia Lubelskiego - Kraina Rumianku z Hołowna przez dwa dni (22-23.11) uczestniczyliśmy w tychże targach. 

Karina Rumianku przyciągała odwiedzających "wiejskimi specyfikami i klimatami" natomiast my propagowaliśmy ideę kreatywnego recyklingu pokazując sposób wyplatania z papierowej wikliny oraz zapraszając do współpracy w ramach prowadzonych przez nas warsztatów.

Mamy nadzieję, że licznie nawiązane kontakty zaowocują już niedługo serią szkoleń w różnych rejonach Polski, na których będziemy "wyrabiać" w uczestnikach cierpliwość podczas zwijania papierowych rurek oraz uczyć jak ze zwykłej gazety zrobić coś niepowtarzalnego.     

Przepraszamy za jakość zdjęć - wykonywane były telefonem